Skip to main content

Sizde şu script var mı?

By 7 Ocak 2015Ekim 20th, 2019Aktaynet, Ayar, Web Tasarım
Şu script var mı?

KAFA AYARI -1

Soruyu gördüğümüzde haliyle uzun yıllardır işin içinde olduğumuzdan bir an dumura uğruyoruz.

Sizde emlak scripti var mı?

Sizde belediye scripti var mı?

Sizde seksi arkadaşlık sitesi scripti var mı?

Sizde oyun sitesi scripti var mı?

Sizde GittiGidiyor sitesi, Sahibinden vb.  scripti var mı? (En ilginç tipler de bunlar zaten)

Buradan bu soruyu sorma cesareti gösteren arkadaşlarımızı alkışlayıp yanıtımızı verelim.

YOOOOOOK!!!!

Bugün hala o, bu, şu scripti varmı diye sorulan bir memlekette web tasarımı yapmaya çalışmak zaten büyük sabır. Yok arkadaşım yok…

Fikirbaz cambaz çak geçir daya gitsinci pazarlama yetenekleri gelişmiş bu arkadaşlar bir yerlerde böyle bir script olduğunu duyarlar. O ara tanıdıkları kuruma kişiye birilerine bir web sitesi yapma sözü vermişlerdir. Haliyle bu beceriye de sahip değildirler. O yeteneğe haiz olsalar bile tembelliklerinden, işin kendileri tarafından temizce tasarlanıp yazılmasının uzun süreceğini bildiklerinden, böyle arayışlara giderler. Bunu en ucuza nasıl bulup müşterimize çaktırmadan nasıl dayar geçeriz düşüncesinin peşinde koşar durur bunlar. Bırak scripti parasıyla almayı geçtim warezi var mıdır diye de belki günlerce o site senin bu site benim savrulur dururlar. Bulamayınca da son çare olarak önlerine çıkan her web tasarımcıya şu script var mı diye sormaya başlarlar.

Bir proje hazırlamamışsın, bir içerik hazırlamamışsın, bir site haritası bir yol haritası hazırlamamışsın, tek kelime bir tek çizik atmamışsın..

Ama soru hazır sizde şu script var mı? Var gel var. FesubhanAllah

Tek tanıdığın webmaster Face’den (Facebook’un dumura uğramış yerelleştirilmiş halk dilindeki adı) okuldan, çevrenden, kankandan, amcaoğlunun eniştesinin tanıdığından veya ondan bundan duyduğun iki üç teknik kelimeyi bellemiş ve çok bilir havalarında bir de “kod”a script deyince seni iş bilir sanacağımızı zannetmişsin.

Tüm bu arkadaşlar birleşip ayrıca bu kavramı içselleştirip buna dair siteler kurmuşlar birbirleriyle sürekli script alışverişleri yaptıklarından olayı bir de normalleştirmişler.

Bizler tüm sektörlere dair tüm konuları ve işleri doğar doğmaz öğrenmiş bilen insanlar olarak sizlerin şu script var mı, bu script var mı sorularınızı havada karada cevaplamak için, hazır kıta 7/24 bekliyoruz zaten. Bir de daha önce sizin konunuza dair bir web sitesi yapmamış isek o script var mı sorusunu soran dahinin! gözünde iş bilmez konumuna da düşüyoruz. Sen istediğin kadar yüzlerce konuda yüzlerce web sitesi yapmış ol eğer o konuda websitesi yapmadı isen cahilin malın önde gideni durumuna düşersin o büyük dahinin! gözünde.

Web sitesi yaptıracak arkadaşlar bir daha böyle sorularla gelmez diye ummaktan başka çaremiz yok.

Piyasamız özellikle Ankara piyasası o kadar ucuzladı o kadar ayağa düştü ki, bu iş Fotoşopu (Photoshop’un dumura uğratılıp yerelleştirilmiş halk dilindeki adı) açıp iki resim bir logo bir kaç link koyup sonra kesip (kesmek kalmadı ama bunlar hala kesiyor) link verince web sitesi yaptıklarını zannedenlere ara ara böyle ayarlar vereceğim elimden geldiğince.

Ankara web tasarım piyasası yabancıların çalışma sistemlerine erişemez, İstanbul’dan fersah fersah uzak, hatta Antalya Mersin’den bile kötü durumda. Malesef yapılan işlere baktığımda durum bu. Bu durumda script var mı diye soran arkadaşlara kızmamak ta lazım aslında.

Ha elinden geldiğince çalmadan çırpmadan gayret azim göstererek bu işlere yıllarını vererek bir yerlere gelmiş yada gelememiş bir kaç üstad veya firma bu meclisteki bu sohbetten beridir.

Laf ola beri gele

Haydin Selametle