Sizde şu script var mı?

By 7 Ocak 2015 Haziran 10th, 2015 Aktaynet, Web Tasarım, Ayar
Şu script var mı?

KAFA AYARI -1

Soruyu gördüğümüzde haliyle uzun yıllardır işin içinde olduğumuzdan bir an dumura uğruyoruz.

Sizde emlak scripti var mı?

Sizde belediye scripti var mı?

Sizde seksi arkadaşlık sitesi scripti var mı?

Sizde oyun sitesi scripti var mı?

Sizde GittiGidiyor sitesi, Sahibinden vb.  scripti var mı? (En ilginç tipler de bunlar zaten)

Buradan bu soruyu sorma cesareti gösteren arkadaşlarımızı alkışlayıp yanıtımızı verelim.

YOOOOOOK!!!!

Bugün hala o, bu, şu scripti varmı diye sorulan bir memlekette web tasarımı yapmaya çalışmak zaten büyük sabır. Yok arkadaşım yok…

Fikirbaz cambaz çak geçir daya gitsinci pazarlama yetenekleri gelişmiş bu arkadaşlar bir yerlerde böyle bir script olduğunu duyarlar. O ara tanıdıkları kuruma kişiye birilerine bir web sitesi yapma sözü vermişlerdir. Haliyle bu beceriye de sahip değildirler. O yeteneğe haiz olsalar bile tembelliklerinden, işin kendileri tarafından temizce tasarlanıp yazılmasının uzun süreceğini bildiklerinden, böyle arayışlara giderler. Bunu en ucuza nasıl bulup müşterimize çaktırmadan nasıl dayar geçeriz düşüncesinin peşinde koşar durur bunlar. Bırak scripti parasıyla almayı geçtim warezi var mıdır diye de belki günlerce o site senin bu site benim savrulur dururlar. Bulamayınca da son çare olarak önlerine çıkan her web tasarımcıya şu script var mı diye sormaya başlarlar.

Bir proje hazırlamamışsın, bir içerik hazırlamamışsın, bir site haritası bir yol haritası hazırlamamışsın, tek kelime bir tek çizik atmamışsın..

Ama soru hazır sizde şu script var mı? Var gel var. FesubhanAllah

Tek tanıdığın webmaster Face’den (Facebook’un dumura uğramış yerelleştirilmiş halk dilindeki adı) okuldan, çevrenden, kankandan, amcaoğlunun eniştesinin tanıdığından veya ondan bundan duyduğun iki üç teknik kelimeyi bellemiş ve çok bilir havalarında bir de “kod”a script deyince seni iş bilir sanacağımızı zannetmişsin.

Tüm bu arkadaşlar birleşip ayrıca bu kavramı içselleştirip buna dair siteler kurmuşlar birbirleriyle sürekli script alışverişleri yaptıklarından olayı bir de normalleştirmişler.

Bizler tüm sektörlere dair tüm konuları ve işleri doğar doğmaz öğrenmiş bilen insanlar olarak sizlerin şu script var mı, bu script var mı sorularınızı havada karada cevaplamak için, hazır kıta 7/24 bekliyoruz zaten. Bir de daha önce sizin konunuza dair bir web sitesi yapmamış isek o script var mı sorusunu soran dahinin! gözünde iş bilmez konumuna da düşüyoruz. Sen istediğin kadar yüzlerce konuda yüzlerce web sitesi yapmış ol eğer o konuda websitesi yapmadı isen cahilin malın önde gideni durumuna düşersin o büyük dahinin! gözünde.

Web sitesi yaptıracak arkadaşlar bir daha böyle sorularla gelmez diye ummaktan başka çaremiz yok.

Piyasamız özellikle Ankara piyasası o kadar ucuzladı o kadar ayağa düştü ki, bu iş Fotoşopu (Photoshop’un dumura uğratılıp yerelleştirilmiş halk dilindeki adı) açıp iki resim bir logo bir kaç link koyup sonra kesip (kesmek kalmadı ama bunlar hala kesiyor) link verince web sitesi yaptıklarını zannedenlere ara ara böyle ayarlar vereceğim elimden geldiğince.

Ankara web tasarım piyasası yabancıların çalışma sistemlerine erişemez, İstanbul’dan fersah fersah uzak, hatta Antalya Mersin’den bile kötü durumda. Malesef yapılan işlere baktığımda durum bu. Bu durumda script var mı diye soran arkadaşlara kızmamak ta lazım aslında.

Ha elinden geldiğince çalmadan çırpmadan gayret azim göstererek bu işlere yıllarını vererek bir yerlere gelmiş yada gelememiş bir kaç üstad veya firma bu meclisteki bu sohbetten beridir.

Laf ola beri gele

Haydin Selametle

aktay

About aktay

Tasarlıyorum

3 Comments

 • halim tuna dedi ki:

  mrb
  Bu feryadınızı baştan sonra yürekten destekliyorum. İşiniz zor, Allah kolaylık versin.

 • cem dedi ki:

  istanbulun oldukca islek semtlerinden birinde egitim verirken, tesaduf eseri kursuma katilan yasca buyuk hanim teyzeleri hatirliyorum…
  2 cocuk annesi 40larin da bir teyzemiz, evde bilgisayar basinda site yaparak ek gelir getirebilecegi umuduyla gelmisti,
  bir digeri ise word’un arayuzunde ki sola saga yasla butonu kolayca yapilen bisey oldugunu dusunen bir sekreterdi,
  artik kirtasiyelerden tutun da terzilerin camlarin da bile web tasarim isi yapilir, format atilir (isletim sistemi kurulu degil, format…. linux tabanli mi, os x mi, windows mu yok sadece format…) yazmaya basladi,
  nette biraz geziniyorum lise de okuyan mahmut amcanin oglu bile 100-200tl ye web sitesi yapar olmus, merdiven alti 2 tane eski kasayi server haline getirip kiralayan hostcu bilisim firmalarina hele hic diyecek yok, koca web hosting 20tl :)
  bir grup ise hazir datalarla private server yaparak oyun gelistirici olmus :) sorsan her turlu kodlamayi biliyor, okadar ki bana bile isi biraktiracakti :)))
  bir grup ise asgari ucret bile sayilmayacak tutar da mobil uygulama yapiyor, canim bizim kafamizda ki saclar bosuna stresden gitmis.

  bu ulke de yazilim sektoru ayaklar altina alinmis durumda, buyuk capta ki kurumsal firmalar ile teknoloji sirketleri disinda, o yuzden ciddi dusunuyor ve maddi imkanlariniz da el veriyor ise lutfen yurtdisina gidiniz.

  buarada evladim mohondos odomson bolgosoyordon onlorsonci kisiler maalesef anlamiyoruz, sen lisede okuyan bilmem kimin cocuguna yaptir :)

 • Nurettin Uslu dedi ki:

  Sitenizi, işlerinizi uzun zamandır biliyorum hocam ama bu yazınızı yeni okudum ve çok samimi, içten buldum. Yorum yazmak, söylediklerinize katılmak istedim. Teşekkürler. İyi çalışmalar :)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.