Skip to main content

Web uygulamalarınız için mobil arayüz geliştirme

By 20 Nisan 2012Ekim 20th, 2019Aktaynet, Responsive Mobil Tasarım, Web Tasarım
maliyetbul mobil arayüz

3G’nin Türkiye’de hizmete girişi ile ile birlikte bazı firmalar artık sadece bilgisayarlarda değil akıllı cep telefonları ve tabletlerde de yer almak istiyorlar.

Bizde Aktaynet olarak bu teknolojiden elbette uzak kalamazdık. Bu nedenle de gelen talep üzerine halihazırda çalışan bir uygulama için her cep telefonunda sorunsuz görüntülenen bir arayüz tasarlayarak, mobile uygulama ve arayüz konusuna küçük ama etkin bir giriş yapmış olduk.

Mobile web uygulama arayüzlerini oluşturmak için öncelikle nereden başlamalıyız sorusuna karşılık bulmamız gerekiyordu. Bunun için birkaç yüz web sitesi, birçok forum ve blog notları arasından doğru bilgileri edinebilmekte oldukça zorlayıcı bir süreçti. Teknik ve tasarım anlamda neler yapabiliriz, ne yaparız da tüm telefonlarda aynı görüntüleri elde ederiz sorularına cevap bulabilmek oldukça önemli bir konu idi.  Sonuç olarak tüm bu sorunları aşmayı başararak, yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi yeni nesil dokunmatik telefonların ekranlarında standart bir görünüm elde etmeyi başardık. Örnek siteyi incelemek için http://www.maliyetbul.com/mobile/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Elbette işin teknik tarafı bir yana mobil uygulamalardan bahsetmek daha uygun olacaktır. Mobile uygulamalar nispeten yeni teknolojiler üzerine kurulduğundan henüz tam anlamıyla yaygın sayılabilecek uygulamalar değiller. Ülkemizde wap uygulamaları ile kullanılmaya başlanan mobil uygulamaları ilk etapta daha çok bankalar ve GSM operatörleri vb. firmalar tarafından tercih edildiler. Küçücük bir ekrandan yön tuşları ile yapılan gezintiler, cep telefonlarından internet’e girişlerin pahalı olması wap websitelerinin yaygın olarak kullanılmasını engelleyen en büyük sorunlardan idi.

3G’nin çıkışı ile birlikte XHTML kullanımının yeni nesil cep telefonuna uygun browserlar ile desteklenmesi sayesinde artık uygulamalarınız yada web sitenizin mobile versiyonları için mobile arayüzler ve yazılımlar tasarlamak oldukça kolaylaştı. Ayrıca web sitenize mobil bir cihazdan girildiğinde direkt olarak mobil versiyonunuzu sunma şansına sahipsiniz.

Elbette bu uygulamaların başında sosyal paylaşım siteleri yer alıyor. Yaygın cep telefonları için facebook ve twitter uygulamaları ile artık heryerden mesajlar atılıyor ve mobile uygulamalar bir anlamda hayat buluyor. Birçok yabancı menşeeli sitenin özellikle ticari amaçlı websitelerinin artık birde mobile versiyonu var ve sizlerinde normal web sitenizin yanında mobil bir sitenizin olması hem prestij hem de ticari anlamda büyük bir kazanç olacaktır.